מעון יום שיקומי – כל מה שרציתם לדעת

מעון יום שיקומי – כל מה שרציתם לדעת

כהורים לפעוט עם צרכים מיוחדים, ייתכן והמושג 'מעון יום שיקומי' מוכר לכם. במדינת ישראל פועלים כיום למעלה מעשרות מעונות יום שיקומיים, המספקים טיפול רחב ומעטפת תמיכה לפעוטות עם צרכים מיוחדים ומשפחותיהם. איך תדעו אם ילדכם זכאי למעון יום שיקומי? מה היתרון של מסגרת כזו על פני טיפולים בקהילה, ואילו טיפולים ילדכם יקבל שם? כל התשובות – כאן.

מעונות היום השיקומיים בישראל מיועדים לתינוקות ופעוטות עם צרכים מיוחדים עד גיל 3, ופועלים מתוקף חוק מעונות יום שיקומיים (התש"ס – 2000). על פי החוק, ישנם מספרים קריטריונים המאפשרים זכאות למעון יום שיקומי, ומומלץ לבדוק זאת תוך התייעצות עם הגורם המטפל כפי שיפורט בהמשך.

בשל ההכרה כי פעוט עם מוגבלות זקוק להתערבות טיפולית מוקדמת ורחבה ומתוקף החוק, פועלים כיום כ-100 מעונות יום שיקומיים ברחבי הארץ, המופעלים בדרך כלל על ידי עמותות ציבוריות שנענו למכרזים ומשרתים את כלל הציבור. משרד הבריאות ומשרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים הם האחראים למימוש החוק, וביחד מבצעים הכשרות, בקרות, רישוי ופיקוח על המעונות.

במעון יום שיקומי מקבל הפעוט טיפולים מגוונים, אשר מטרתם ללמד ולקדם אותו בתחומי החיים השונים – משחק, למידה, השתתפות, תפקודים עצמאיים ועוד. כל זאת במסגרת תכנית התערבות פרטנית אשר תיקבע על ידי הצוות המקצועי בשיתוף ההורים, ותיבדק בזמנים קבועים לאורך השנה לצורך מעקב ומדידה אחר ההתקדמות, הלמידה וההתפתחות האישית. היתרון המשמעותי במסגרת זו, היא שהפעוט מקבל את כל הטיפולים תחת קורת גג אחת ועל ידי צוות קבוע, כך שהמשפחה אינה צריכה להביא את הפעוט מטיפול לטיפול במקומות שונים.

כנראה שהילד שלי זכאי למעון יום שיקומי, מה הלאה? 

הפניה למעון יום שיקומי תיעשה לאחר אבחון במכון מוכר להתפתחות הילד. יש לפנות לעובדת הסוציאלית במחלקה לשירותים חברתיים של הרשות המקומית לפי אזור המגורים, והיא תבקש מכם את הטפסים, הדו"חות והאבחונים המתאימים לצורך העברתם למרכז אגף השיקום המחוזי. בחלק מהמחוזות תתכנס וועדת השמה ותפעל בהתאם למסמכים שהועברו. במידה וישנה המלצה למעון יום שיקומי, זו תעבור לאישורו של מנהל המחלקה להתפתחות הילד ושיקומו במשרד הבריאות. לאורך התהליך תיבחן התאמתו של הפעוט למעון ספציפי, בהתאם לצרכיו.

אילו סוגי טיפולים יקבל הילד שלי במעון השיקומי?

במעון היום השיקומי יסופקו צרכיו החינוכיים של הפעוט, ובנוסף לכך – יקבל מספר שעות בשבוע של טיפולים פרא רפואיים – ריפוי בעיסוק, פיזיותרפיה וריפוי בדיבור, בהתאם לצורך ועל פי התכנית הטיפולית. בחלק מהמעונות ישנו גם טיפול רגשי באמצעות מוזיקה או באמצעות בעלי חיים. החל משנת 2015, נוסף ייעוץ תזונתי למעונות היום השיקומיים, וכך יכולים הצוות וההורים לקבל ייעוץ מותאם על פי צרכי הפעוט. כל השירותים המפורטים לעיל מתווספים כמובן למילוי כל צרכיו הפיזיים והחינוכיים של הפעוט, בדיוק כמו בכל מעון אחר

איך אדע אם באזור מגורינו ישנו מעון יום שיקומי, והאם נוכל להגיע דווקא אליו?

בקובץ זה ,שנכתב ונערך על ידי משרד הבריאות, ישנו פירוט של מעונות היום השיקומיים הפועלים ברחבי הארץ נכון לחודש יולי 2017. מומלץ לפנות לעובדת הסוציאלית המטפלת בכם לפי אזור מגוריכם, לליווי התהליך ובתוך כך לקבלת הסבר לגבי המעון הספציפי אליו תוכלו להגיע – במידה ונמצאתם זכאים.

אתם לקראת וועדת אבחון, ותוהים מה עליכם להביא או כיצד עליכם להתכונן?

[cs_gb id=3154]

כתבות אחרונות

bus

כמה עובדות חשובות לקראת וועדות זכאות ואפיון: 2024

וועדת זכאות ואפיון – קובעת את סוג המסגרת בה ילמד הילד: מסגרת חינוך מיוחד, כיתה לחינוך ...
3001- חוברת פעילויות מלחמה קו החם (1)_page-0001

פעילויות למשפחה, מתאים לימי שהייה בבית

חוברת-פעילויות-מלחמה-קו-החם
ליבלוב

לקראת החופש הגדול
נשימה עמוקה – ניהול אנרגיה בתעסוקה לילדים עם מש"ה ואוטיזם

    שירה שנקר, מרפאה בעיסוק   ניהול אנרגיה וניהול משאבים-  מושג זה לקוח מהתמודדות ...

חפש