שירות משמעותי – התנדבות לשירות צבאי

שירות משמעותי

בסביבות גיל 17 נשלח לכל מועמד לשירות ביטחון צו גיוס ראשון. בחלק מהמקרים יישלח לילד עם צרכים מיוחדים פטור מהגיוס לצה"ל, על סמך מידע שהועבר לצה"ל מהמוסד לביטוח לאומי. מי שקיבלו פטור ומעוניינים להתנדב לשירות צבאי או לאומי , מומלץ ולעיתים אף הכרחי לפנות לליווי בתוכניות ייעודיות. תוכניות אלו מסייעות לצעירים ובני משפחתם החל בשלבי איסוף המסמכים והגשת פנייה להתנדבות, במהלך השירות ולקראת סיום וחשיבה משותפת על תוכניות המשך אופציונאליות.  יש לקחת בחשבון כי תהליכים אלו עשויים לקחת מספר חודשים. ברוב התוכניות השתתפות אינה כרוכה בתשלום אך היא מותנית בקבלת הועדה שניתן לקבל במסגרת המחלקה לשירותים חברתיים.

מצ"ב רשימה של מרבית התוכניות הקיימות המיועדות לצעירים עד גיל 24. ייתכן וישנן תוכניות נוספות.

שילוב במכינות קדם צבאיות- תכנית "שיבולים" מיועדת לצעירים עם מוגבלות (פיזית, חושית, קוגניטיבית, נפשית או לקויות למידה מורכבות) בוגרי החינוך הרגיל והמיוחד שעומדים בדרישות הקבלה של המכינה ומתגייסים או מתנדבים לצבא ורוצים לקחת חלק בעולם המכינות. בנוסף, ההשתתפות במכינה מאפשרת פיתוח כישורי עצמאות וכישורים חברתיים, הרחבת המעגלים החברתיים, בניית מעגלי תמיכה מגוונים וכן התנסויות שיסייעו בהשתלבות מיטיבה בשירות הצבאי, במגורים עצמאיים ובהשתלבות בשוק העבודה בעתיד. במסגרת התוכנית ניתנים מענים שונים כגון:

  • תהליכי מיון מותאמים ומונגשים
  • הכשרות והדרכות לצוות המכינה
  • בניית תכנית אישית
  • הנגשות והתאמות בהתאם לסוג המוגבלות
  • מיצוי זכויות
  • מאגר ציוד מונגש- ליום יום וליציאה לטיולים
  • סיוע בהכוונה וליווי לשרות משמעותי בצה"ל

לפרטים ומידע נוסף: זאב סלע – רכז גיוס מועמדים, 052-457-8999, zeev@mechinot.org.il

התנדבות בשירות צבאי:

שילוב מנצח- תוכנית מעבר בפריסה ארצית המספקת הכנה לקראת השירות הצבאי וליווי במהלכו ומיועדת לצעירים בני 16–22 שקיבלו פטור משירות צבאי, אך מעוניינים להתנדב לשירות בצה"ל – צעירים עם מוגבלות פיזית, מוגבלויות חושים, הנמכה קוגניטיבית או לקויות למידה מורכבות. במסגרת התוכנית הצעירים מוכשרים לשירות התנדבותי, משתתפים במפגשים אישיים וקבוצתיים ובפעילויות חברתיות ומקבלים כלים ומיומנויות להכוונה עצמית. משתתפי התוכנית גם מקבלים ליווי במהלך שירותם הצבאי בצה"ל עד גיל 25. התוכנית מופעלת בפריסה ארצית באמצעות ספקי שירות שזכו במכרז של משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים לצורך הפעלת התוכנית: אדנ"מ – מנהלת התוכנית רומי סער     romis@ednm.org.il/גוונים – מנהלת התוכנית גיתית הרלב   gititharlev@gmail.com/  יד לילד המיוחד – מנהלת התוכנית שירי ורדי   shiri@special.org.il

תורמים במדים תוכנית הכנה לצה"ל במהלך או בסיום הלימודים בבית הספר. תוכנית ייחודית זו מאפשרת לצעירים בני 18–30 להשתלב במסלול התנדבות בצה"ל כלובשי מדים בתפקידים משמעותיים ומגוונים. התוכנית מאפשרת כניסה מיידית להתנדבות ולשיבוץ בבסיסי צה"ל השונים. צעירים המעוניינים בכך ממשיכים להתנדבות פורמלית בצבא. ניתן ליצור קשר בטלפון 9913*.

משלבים לצבא– מסייעת לצעירים בוגרי שנה או שנתיים של שירות לאומי-אזרחי להשתלב בשירות צבאי כחיילים מתנדבים בצה"ל. הצעירים משתלבים בתפקידים משמעותיים ומותאמים בצה"ל תוך קבלת ליווי ותמיכה, לאחר שעברו תהליך הכנה אישי וקבוצתי לקראת השירות הצבאי. ייחודיות התוכנית במעטפת שהיא נותנת לצעיר במהלך תהליכי המיון, בליווי לאורך ההליכים הבירוקרטיים ובליווי במסלול מזורז לקבלת אישור התנדבות לצה"ל. כמו כן, התוכנית ממשיכה ללוות את הצעיר לאורך כל שירותו הצבאי. התוכנית מתאימה לצעירים ולצעירות עם מגבלה נפשית, זכאי סל שיקום של משרד הבריאות בוגרי שנה או שנתיים של שירות לאומי-אזרחי. ניתן ליצור קשר בטלפון 9913*.

תכנית "רואים רחוק" היא תכנית חדשנית המכשירה ומלווה בוגרים על הספקטרום האוטיסטי בצה"ל ובשוק האזרחי, במקצועות נדרשים, בהם מאפייני הספקטרום מהווים יתרון – פענוח תצ"א, GIS, מידענות, QA תכנה ואלקטרוניקה. משתתפי התכנית עוברים קורס הכשרה של כ-3 חודשים במסגרת אזרחית שמלמד אותם את המקצוע, ומקנה להם את כישורי העבודה הנדרשים. בהמשך, המשתתפים מגיעים ליחידה לתקופת התנסות של 3-4 חודשים במתכונת אזרחית, על מנת שיוכלו להתנסות במסגרת העבודה, טרם גיוסם לצה"ל כמתנדבים. במהלך תקופת ההתנסות ולאורך כל השירות הצבאי מלווה צוות מקצועי של "רואים רחוק" את חיילי התכנית, המפקדים והעמיתים ביחידות. לפרטים נוספים ניתן ליצור קשר במייל rr@ono.ac.il או בטלפון 03-7685137 בין 9:00-13:00

תוכנית חיבורים היא תוכנית חדשנית וייחודית לקידום שילוב יחידני בצה"ל לצעירים ולצעירות המאובחנים על הספקטרום האוטיסטי בתפקוד גבוה או עם תסמונת אספרגר, המסיימים את לימודיהם בבית הספר. התוכנית עוסקת בהכנה מותאמת לשירות צבאי בצה"ל, מסייעת במציאת שיבוץ מתאים ומקיימת תוכנית ליווי במהלך השירות הן למתנדבים והן למפקדיהם לפי הצורך. התוכנית מופעלת על ידי עמותת אפי-אספרגר ישראל, השירות לאדם עם האוטיזם במשרד הרווחה, בשיתוף עם מרכז יצחק רבין, מדור מתנדבים ומערך בריאות הנפש בצה"ל.
050-569-5559 / hiburimd@gmail.com / https://www.hiburim-effie.org.il/

אבני דרך תוכנית ליווי חיילים – הכנה לשירות צבאי מיועדת לצעירים בגיל 21-17 על הספקטרום האוטיסטי בתפקוד הגבוה, הנמצאים בתהליך התנדבות לצה"ל ובמהלך ההתנדבות או השירות. התוכנית כוללת ליווי פרטני של מדריך אחת לשבועיים למשך כשעה, שבמהלכו נבנה עם המשתתף מתווה לעבודה אישית בכל הקשור להתנדבות ולהשתלבות בצה"ל. כמו כן, במידת הצורך מתקיימות פגישות ליווי ותיווך מול המסגרת הצבאית – מדור מתנדבים, מפקדים או קב"ן וכן הלאה. התוכנית מוכרת על ידי משרד הביטחון כתוכנית המלווה צעירים המחויבים בליווי מקצועי לקראת התנדבותם בצה"ל. זוהי תוכנית פרטית במימון המשתתף. לפרטים: יעל יולזרי   .yaels@avneiderech.org.il

 

גדולים במדים (יד לילד המיוחד) כינה צעירים לשירות בצה"ל במהלך או בסיום הלימודים בבית הספר. ההדרכות כוללות תוכנית לימודים מעמיקה המשלבת הקניית כישורי חיים, מיומנויות תעסוקתיות ושיעורים משולבים שנועדו לסייע לצעירים לתפקד בהמשך גם באופן עצמאי. השירות מתחיל בקורס הכשרה טרום הגיוס, וכולל סימולציה של שירות צבאי במסגרת גדנ"ע, המעניקה לצעירים עם מוגבלויות הדגמה של החיים הצבאיים דרך מסעות כומתה ואימונים בשטח. לבסוף הצעירים משתלבים, בהתאם למסגרת שממנה הם באים – הוסטלים, בתי ספר או מגורים בבית – בבסיסים הסמוכים כחלק מכוח האדם הצבאי. טלפון: 03-9600667

שווים במדים היא תוכנית משותפת למשרד העבודה והרווחה, צה"ל ואקים ישראל נולדה במטרה לתת אפשרות שווה לגברים ונשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית או עם אוטיזם להשתלב במסגרת צבאית, תוך קבלת ליווי ותמיכה בהתאם לצורך. התכנית פועלת בפריסה ארצית כאשר משתתפיה מתנדבים ביחידות שונות בצה"ל ובתפקידים מגוונים, מתוך שאיפה למימוש פוטנציאל אישי ורכישת מיומנויות תעסוקתיות וחברתיות. המתנדבים מגיעים לבסיס מידי יום (א'-ה') ולנים בביתם.
צוות "שווים במדים" מלווה את המתנדבים מתחילת התהליך ועד השחרור מהמסגרת הצבאית. כלל המועמדים ל"שווים במדים" עוברים הכשרה אזרחית מטעם התכנית, טרם שילובם בצה"ל ובשלב זה נבחנת התאמתם להמשך התהליך. לעיתים מתקיימת ההכשרה במקביל לשנת הלימודים האחרונה בבית הספר. לתכנית "שווים במדים" שני מסלולים השונים ברמת הליווי והתמיכה שהם מעניקים והבחירה במסלול קבוצתי או פרטני נעשית בחשיבה משותפת עם האדם ומשפחתו, גורמי טיפול וצוות התוכנית.
לפרטים: אושרת גורמן,   03-7662200  oshrat.g@akim.org.il

 

 

כתבות אחרונות

bus

כמה עובדות חשובות לקראת וועדות זכאות ואפיון: 2024

וועדת זכאות ואפיון – קובעת את סוג המסגרת בה ילמד הילד: מסגרת חינוך מיוחד, כיתה לחינוך ...
3001- חוברת פעילויות מלחמה קו החם (1)_page-0001

פעילויות למשפחה, מתאים לימי שהייה בבית

חוברת-פעילויות-מלחמה-קו-החם
ליבלוב

לקראת החופש הגדול
נשימה עמוקה – ניהול אנרגיה בתעסוקה לילדים עם מש"ה ואוטיזם

    שירה שנקר, מרפאה בעיסוק   ניהול אנרגיה וניהול משאבים-  מושג זה לקוח מהתמודדות ...

חפש